КАРНАЛІЇВСЬКА
гімназія з дошкільним відділенням Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області
Історія нашої гімназії
Дата заснування школи невідома, але за згадками старожилів впевнено можна сказати, що історія школи тісно переплітається з історією церкви, а вірніше храму Святого Дмитрія.
Архівні документи говорять про те, що первинна будівля церкви була зведена у 1868 році. Церква була камінною високою, а гордістю її були гучні церковні дзвони. Сходились до Карналіївки прихожани з сіл, що лежали неподалік і приводили з собою дітей. Дітей в ті часи в сім’ях було дуже багато від 6 до 10.Так при церкві була відкрита однолітня церковно – приходська школа, яка на початку ХХ століття була переведена на трьохрічну. До школи ходили ті діти, батьки яких могли оплатити навчання.
1918 рік відзначився тим, що територію Бессарабії захопили румуни і почали насаджувати свої порядки: розмовляти, молитися та навчатися в школі дозволялось тільки по румунські. Вчителі також були румуни Чувін , Станеску та інші.
Навчались румунською мовою, писали грифелем на дошці. В класі була ікона і всі разом з вчителем перед уроком молилися по – румунські "Гастил ностру" ( Отче наш ) і "Годку і не мокурате" ( Боже царя храни ). Румунською школа була до 1940року.
В 1940 Румунія передає Бессарабські землі Радянському Союзу. Встановлюється радянська влада. Школа продовжує своє існування. Призначаються нові вчителі, які викладають на українській мові. Учнів які закінчили 1 клас румунською мовою, знову пішли в перший клас, щоб вчитись українською. Та в 1941 році почалась Велика Вітчизняна війна. На бессарабську землю повертаються румунські окупанти, школа продовжує жити і учнів знову повертають до 1 класу румунської школи. Та ряди учнів рідіють, платити за школу не могли, багато батьків були на фронті.
1944 рік Україна звільняється від фашистів, 23 квітня дуже запам’яталось карналіївчанам. В цей день бомбили село. Одна із бомб влучила в церкву і зовсім зруйнувала школу, яка була через дорогу від церкви. Пізніше під школу було відведено будинок, в якому проживав Холостенко Іван Семенович, (що в цей час був відправлений з сім’єю в Сибір).
Дітей було багато, за парти в перший клас сіли не тільки семилітки, а й діти старшого віку, які не мали змоги вчитись під час війни. Зошити заміняли обривки газет, підручниками були книжки, що збереглися під час війни.
Першим директором Карналіївської семирічної школи було призначено Чумаченка Івана Пилиповича. Він користувався великим авторитетом серед учнів та батьків. І хоч був маленького зросту, дуже любив спорт і намагався свою любов передати дітям.
На початку 50-х років директором школи був призначений Федір Олексійович Заволокін. Інвалід Великої Вітчизняної війни, високий, худорлявий, твердої вдачі, тримав у школі сувору дисципліну. До старої куркульської хати була прибудована ще будівля, організоване харчування: склянка молока. Навчання йшло своїм шляхом, з кожним роком з’являлись нові підручники.
Свідоцтво про закінчення семирічної школи одного з випускників
З семирічної школу переводять на восьмирічну. Постає питання про будівництво нової школи. Будівництвом займалась молода жінка, директор школи Ніколаєнко Лідія Миколаївна.
Свідоцтво про закінчення восьмирічної школи однієї з випускниць
В 1973 році учні перейшли навчатись до нової двохповерхової будівлі, яка розташувалась по новій вулиці Гастелло, яку щойно почали заселяти молоді сім’ї колгоспників. Поперед школи був розбитий квітник і посаджено багато дерев: каштани, тополі, горіхи, туї.
В 1985 році директором школи був призначений Райлян Микола Микитович, за фахом вчитель фізичного виховання. Він велику увагу приділяв розвитку спорту в школі і в селі. На пустирі біля школи була розбита спортивна площадка з футбольним полем. Енергійний за натурою він багато зробив для поповнення школи новими меблями, технічними засобами, спортивним інвентарем. Через 14 років Микола Микитович пішов на пенсійний відпочинок.
В 1999 році директором школи було призначено Гербей Валентину Семенівну, вчителя географії. За часи роботи Валентини Семенівни була збудована нова покрівля школи, замінена система опалення . Школа почала працювати за направленням громадянського виховання. Пропрацювавши 15 років директором, вона залишилась працювати в школі.
З 2012 року директором в школі працює Мараховська І.П.
В результаті децентралізації з 01 січня 2021 року засновником закладу є Старокозацька сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області.
Згідно з рішенням сесії Старокозацької сільської ради 28 вересня 2021 року №1233- VIII «Про перейменування Карналіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня Білгород-Дністровського району Одеської області та затвердження статуту в новій редакції» назва закладу зміниться на «Карналіївська гімназія з дошкільним відділенням Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області» та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 34169313) внесуться зміни до відомостей шляхом включення наступного виду діяльності КВЕД: 85.10 Дошкільна освіта.
Також за рішеннями сесії Старокозацької сільської ради від 22 червня 2021 року:
-
VIII «Про припинення Підгорненської загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня Білгород-Дністровського району Одеської області в результаті реорганізації шляхом приєднання до Карналіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня Білгород-Дністровського району Одеської області»;
-
VIII «Про припинення Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Зайченя» с.Підгірне Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності в результаті реорганізації шляхом приєднання до Карналіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня Білгород-Дністровського району Одеської області»;
-
VIII «Про припинення Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Гномик» с.Карналіївка Білгород-Дністровського району Одеської області комунальної форми власності в результаті реорганізації шляхом приєднання до Карналіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня Білгород-Дністровського району Одеської області»
Карналіївська загальноосвітня школа І-ІІ ступеня є правонаступником усіх прав та обов’язків реорганізованих закладів після завершення процесу реорганізації.
24 лютого 2023 року школа реорганізована в Карналіївську гімназію з дошкільним відділенням Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Гімназія має такі структурні підрозділи:
- структурний підрозділ дошкільної освіти «Гномик»;
- структурний підрозділ «Карналіївська початкова школа»;
- структурний підрозділ «Підгірненська початкова школа»;
- гімназія.
Гімн і Герб гімназії
Музей при гімназії
Про нас